İBB’nin cami inşaatına Diyanet’ten engel

Silivri açıklarında 26 Eylül 2019’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki sarsıntıda hasar gören ve yine yapılmak üzere yıkılan Avcılar Hacı Tükenmez Camii için İBB’nin hazırladığı proje, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 bin kişilik olmadığı gerekçesiyle engellendi.

Eski hali yaklaşık bin kişilik olan camiyi, 2 bin 925 şahsa hizmet verecek formda tasarlayan İBB’nin cami projesi “mescit” olarak nitelendirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı dava sonucu cami inşaatı Küçükçekmece 3. Sulh Hukuk Mahkemesinin 11 Temmuz 2023 tarihli orta kararı ile durduruldu.

Kararda “İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek imara yönelik her türlü proje, etüt çalışması ve inşaat faaliyeti ve ihale süreçlerinin durdurulmasına” hükmedildi.

“CAMİYİ YAPMAK İSTİYORUZ, ENGELLEMEYİN”

CHP’li milletvekilleri Özgür Karabat, Turan Taşkın Özer, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB meclis üyeleri, CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi ve Saadet Parti’nin ilçe liderlerinin iştiraki ile üretimi durdurulan cami inşaatı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli “ İBB camiyi yapmak istemiş, inşaatına başlamış ancak ‘yapamazsınız, durun’ diye bir kararla karşı karşıya kaldık. Arsa İBB’ye ilişkin. İBB arsayı, üzerine cami yaparak Diyanet’e teslim etmek istiyor. Bu camiyi yapmak istiyoruz engellemeyin. Dini siyasete alet etmeyin” dedi.

“İBB CAMİ YAPMAK İSTİYOR, DİYANET MAHZUR OLUYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer de mahkeme kararını paylaşarak “İleride telafisi imkansız ziyanlara sebebiyet vereceği gerekçesiyle ihtiyati önlem kararı alındı. Cami üretimi telafisi imkansız ziyana neden olacakmış. Vatandaşa hizmetin partisi olmaz, siyaset bu türlü yapılmaz. İBB cami yapmak istiyor, Diyanet İşleri Başkanlığı pürüz oluyor. Bu yanlıştan umarım hemen dönerler. İBB gereken türel müracaatları yaptı” diye konuştu.

CHP Milletvekili Özgür Karabat ise proje tamamlandığında mescitle birlikte trafik saatlerinde Avcılar’ın en ağır yerine meydan ve altgeçit de kazandırılmış olacağına dikkat çekerek “Mahkeme kararında mescit yapıldığı söyleniyor. Yeni caminin açık ve kapalı alanı, eskisinden daha fazla. Mescit değil cami yapılacak. 10 ay üzere kısa müddette yapılması taahhüdü verildi. Diyanet mahzur oluyor. Cami yaptırmak bu ülkede kimin monopolünde? Bunu İBB de Diyanet de yapabilir. Kendilerinden oburunun Müslüman olmadığını düşünüyorlar” dedi.

Basın açıklamasının sonunda Diyanetsen başkanı olduğunu söyleyen kişi ile CHP’liler ortasında tartışma yaşandı. Diyanetsen yetkilisi cami projesinde, burada var olan müftülük, Kuran kursu, gençlik merkezi, nikah salonu ünitelerinin yer almadığını söyledi.

Belediye Başkanı Hançerli de caminin aciliyetinin bulunduğunu belirterek öteki ünitelerin de zelzelede hasar görmediğini ve faaliyetine devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir