Apple’dan stratejik karar! Yeterli talep görmeyen iPhone 14 Plus üretimini azaltıyor

Reuters’ın TrendForce’tan aktardığı rapora nazaran, daha değerli iPhone 14 Pro serisinin hissesi, başlangıçta planlanan toplam üretimin yüzde 50’sinden yüzde %60’ına kadar yükseldi. Üretim artırımının gelecekte %65’e yükseleceği öngörülüyor.

APPLE PRO VE PRO MAX MODELLERİNE ODAKLANDI

Apple’ın üst seviye modellere odaklanması, akıllı telefon satışlarındaki esnemeye karşı koymasına yardımcı olabileceği düşünülüyor. Çip krizinin ortasında, Apple’ın güçlü satıcılar olan Pro ve Pro Max premium aygıtları, şirketin kar marjlarını yükseltmesine yardımcı oldu.

ABD’NİN İSTİKRARLI FAİZ ARTIRIMI IPHONE TALEBİNİ DÜŞÜRECEK

Artan ABD faiz oranlarının tüketici harcamalarının azalmasına neden olarak 2023’ün birinci çeyreğinde iPhone’lara olan talebi baltalayabileceği kaydedildi. Bu da, üretimde yıllık %14’lük bir düşüşle 52 milyon adet iPhone üretimine yol açabilir.

EN ÇOK BU İKİ MODEL SATILIYOR

Analistler daha evvelki açıklamalarında iPhone 14’ün Pro ve Pro Max sürümlerinin süratli bir formda satıldığını söylediler, fakat tipik olarak Apple’ın en çok satılanı olan temel modele gelen talep yetersiz kaldı.

PAZARDAKİ DARALMADAN FAYDALANMIŞTI

Araştırma firması Canalys’e nazaran Apple, üçüncü çeyrekte birinci beşteki firmalardan sevkiyatlarda büyüme kaydeden tek firmaydı. Ve global akıllı telefon pazarındaki hissesini bir yıl evvel %15’ten %18’e çıkardı. Canalys, hissedeki artışın, genel akıllı telefon pazarının %9 daralması sonucu geldiğini tabir etti.

SON IPHONE 14’Ü HİNDİSTAN’DA ÜRETECEK

Geçen ay şirket, teknoloji devi Washington ve Pekin ortasındaki artan tansiyondan kaynaklanan riskleri önlemek için üretiminin bir kısmını Çin’den uzaklaştırdığı için son iPhone 14’ünü Hindistan’da üreteceğini duyurmuştu.

TrendForce, Apple’ın Hindistan’daki üretiminin hissesinin 2023’te %5’i geçeceğini ve yıllar içinde artacağını varsayım ediyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir