Başkan Altay: “İstiklal Marşı birlik ve beraberliğimizin ifadesi”

KONYA (İGFA) – Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, İstiklal Marşı’nın kabulünün 103’üncü yıl dönümü münasebetiyle bir ileti yayımladı.

Başkan Altay’ın iletisi şu formda:

“Bugün, bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolü İstiklal Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ulusal marş olarak kabul edilişinin 103’üncü yıl dönümünün gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

12 Mart 1921 tarihi, milletimizin Kurtuluş Savaşı’nda yazdığı destanın satırlara işlendiği tarihi bir gündür. Bu tarih birebir vakitte zincirlerini kıran bir milletin, var oluş gayretinin en kritik anında dünyaya haykırdığı bağımsızlık manifestosunun tescillendiği gündür.

İstiklal Marşı, sadece bir zafer şiiri değil, birebir vakitte milletimizin ebedi azim ve kararlılığının mührüdür. Yalnızca bağımsızlık çabamızın değil, birebir vakitte eşsiz birlik ve beraberlik ruhumuzun da en güçlü sözüdür.

Milli şuurumuzun ve vatan sevgimizin ebedi meşalesi olan İstiklal Marşı’mız, her zorlukta yolumuzu aydınlatacak en parlak ışıktır.

Bu nedenle İstiklal Marşı’mızın taşıdığı ruhu bizden sonraki kuşaklara taşımak, en asli görevlerimizden biridir.

Bu manalı gün vesilesiyle, başta ulusal şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere; vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz bir minnet ve hürmetle anıyor, onların gayretini yüreklerimizde yaşatıyoruz.

Merhum şairimiz Mehmet Akif’in de dediği üzere Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir