Çocuğunuz sebze yemiyor mu? Çocuğunuza sebzeyi sevdirmek için hangi yolları denemelisiniz…

Çocuklar; tadını, imajını sevmediği için zerzevat yemeyi pek de sevmez. Genelde lezzeti daha hoş gelen makarna, köfte, mantı üzere yiyecekleri yiyecekleri yemek isterler. Tüm uğraşlara karşın çocuğa zerzevat yedirmek bazen imkansızdır. Bu sorun yalnızca küçük çocuklarda değil, ne yazık ki bazen büyük çocuklarda da yaşanır. Zerzevat yemeye küçük yaşlarda alıştırılmayan çocuklar, ileriki yaşlarda da zerzevattan uzak durur ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinemeyebilirler. Bu nedenle zerzevat sevmeyen çocuğa zerzevat yedirmenin yolları üzerine önemli ciddi düşünmek ve gerekirse uzmanlardan dayanak almak kıymetlidir. Bu küçük ve tatlı savaşın galibi genelde çocuklar olur. Bu yazımızda çocuğunuza zerzevat yedirmenizi kolaylaştıracak ipuçları…

Ona seçenek sunarak işe başlayabilirsin

Her çocuk yemek kelam konusu olduğunda birinci tercihini genelde daha sevdiği hamburger, köfte, patates kızartması üzere yiyeceklerden yana kullanır. Onlara kalsa her öğünde bu usuldeki yiyeceklerin tüketilmesi, hatta şekerli besinlerin yenmesinde bir sakınca yoktur. Lakin istikrarlı ve sağlıklı bir beslenme için sebzeler de kesinlikle sistemli olarak tüketilmelidir. Bunu çocuğunla birlikte başarmak ve beslenme programı içerisine zerzevatları de koymak istiyorsan öğünlerde ona seçenekler sunarak işe başlayabilirsin. Ana yemeği onun sevdiği üzere yapabilir ve bununla zerzevat çorbası deneyebilirsin. Hamburgerin yanında ona eşlik edecek taze mevsim sebzelerinin bol olduğu bir salatayı hazırlayabilirsin. Böylece vakit içerisinde zerzevatları tanımaya ve kimilerinin tatlarını da sevmeye başlayacaktır.

Sunumlarını daha eğlenceli hale getirebilirsin

Görselliğe değer ver!

Çocuklar görsel açıdan gözüne hitap eden, renkli ve eğlenceli şeylere daha çok ilgi duyuyorlar. Bu yüzden tabağını biraz neşelendirmeye ne dersin? Buharda haşladığın ya da çiğ sebzelerle tabaklarda oluşturabileceğin figürler sayesinde, çocuğun bunları yemeye çok daha istekli olacak! Bütün çocuklar birinci olarak eğlenmek ve gülmek isterler. Bu durum istisnasız formda yemek vakti için de geçerlidir. Bunu ön planda tutarak zerzevat yemekleri hazırladığında çocuğunun tabağını daha eğlenceli, komik ve keyifli sunumlar ile hazırlayabilirsin. Zerzevatları daha komik biçimlerde kesebilir, hayvan figürleri hazırlayabilir ya da her tabakta bir öykünün farklı modülünü oluşturacak formda bir kurgu yapabilirsin. Bu biçimde çocuğun bir sonraki yemekte gelecek zerzevat tabağının ne olduğunu merak edecek ve senden bunu isteyecektir.

Sebzeler üzerine sohbet edebilirsiniz

Çocuklar daha küçük yaşlarda oldukları için sebzelerin beslenme nizamında sahip olduğu kıymeti bilmezler. Bunun için onlara sebzelerin ne kadar pahalı olduğunu ve sıhhatimiz için taşıdıkları değeri anlatmak da ebeveyn olarak senin görevindir. Her fırsatta lakin çocuğunu da sıkmadan ona sebzelerin yararlarından, tadından ve genel olarak kıymetinden bahsedebilirsin. Sofraya ailece, daima birlikte oturmaya itina göstermeli ve burada vakit zaman masada bulunan sebzeler üzerine sohbetler edebilirsin. Bu yolla sebzelerin ne kadar kıymetli ve kıymetli olduğunu kavrayacak ve zerzevatları merak etmesini sağladığınızdan tatmak isteyecektir.

Sebze alışverişini birlikte yapabilirsin

Yine tıpkı formda çocuğuna zerzevatları sevdirmene yarayacak usullerden biri de alışverişi birlikte yapmaktır. Taze zerzevatları satın alırken birlikte hareket edebilir ve ona bu esnada sebzeler hakkında bilgiler verebilirsin. Bu formda onları daha yakından tanımasını sağlayabilirsin. Konuta döndüğünüzde ise tekrar birlikte bu sebzelerden hoş yemekler hazırlayabilirsin. Çocuğun, kendisinin de katkısı olan bu süreç sonunda ortaya çıkacak olan yemeği tatmak isteyecektir. Sen de bu yolla da ona zerzevatları sevdirebilirsin.

Yeşil renge biraz orta ver!

Çocuğun artık yeşil renkli olan her şeyi zerzevat zannederek tadının makus olacağı fikrine kapılıyor. O vakit bir müddet onu bu fikirden uzaklaştırmaya ne dersin? Daha renkli zerzevatları kullanarak bunlardan faydalanmasını sağlayabilirsin.

Mesela kırmızı ve sarı dolmalık biberler, havuç, domates, pancar, bal kabağı üzere zerzevatları kullanarak yapacağın yemekler çocuğunun ilgisini daha çok çekebilir. Hem de bu şekil renkli sebzeler A ve C vitaminleri açısından çok zengin!

Israrcı olma!

Çocuğun zerzevat yemiyor ve sen de çok ısrarcı oluyorsan, bu huyundan vazgeçmen lazım! Zira sevmediği bir şeyi yapmak için zorunda kalmak kimse için keyifli değil! Bu yüzden ısrar etme lakin merak etmesini sağla. Mesela eşinle ıspanağın hoşluğundan, ıspanak yiyenleri kazandığı güçlerden bahsedip ilgisini çekebilirsin.

Sebzeleri sevdiği yemeklerle birlikte sun!

Mesela köfte mi seviyor, yanına birkaç modül karnabahar yahut brokoli koy! Tavuk kesimlerini bezelye taneleriyle karıştır. Yani aslında bu zerzevatları sunumun bir modülü yap. Bu yancı zerzevatları biraz süslemek de işe fayda bir yöntem!

Yemiyorsa bâtın kapalı yedir!

Tüm denemelerin başarısızlıkla mı sonuçlandı? Artık son devan, zerzevatları yemeklerin içine gizleyerek faydalanmasını sağlamak! Mesela çorbaların içine brokoli, karnabahar ya da ıspanak ekle, köfteni maydanozla birlikte yoğur. Böylelikle bu sebzelere karşı küçük bir damak tadı oluşturabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir