Deprem çantasında olmazsa olmaz yiyecekler hangileri? Deprem çantasındaki hayat kurtaran bu gıdalar ne işe yarıyor?

Uzmanlar tarafından da zelzele çantasının ne kadar değerli olduğu tekraren tekrar edildi. Zelzele sonrasında birinci 72 saati kurtarabilen zelzele çantasında bulunması gereken yiyecekler ise başka bir husus. Kuru olması, çabuk bozulmaması ve tok tutması istenen yiyecekler neler? Bu yiyeceklerin genel özellikleri neler? İşte sarsıntı çantasında olması gereken 8 besin…

Deprem çantasına hangi besinler konulmalı?

Aç ve susuz kalmamak, etraftaki beşerlerle bağlantısı koparmamak için zelzele çantası hazırlanmalı. Doğal afetlerin yıkıcı tesirine besin noktasında son vermek için sarsıntı çantasında bulunabilecek güçlü yiyecekler şunlar olmalı:

1. Kuruyemiş

Deprem çantasında kesinlikle kuruyemiş koymalısınız. Kuruyemişler, uzun ömürlü ve tok tutan yiyecekler ortasında. Çok ağır olmayacak biçimde, paketli ya da kavanoz içinde kuruyemişlerinizi koruyabilirsiniz.

Çantanızı bazen denetim edip kuruyemişte bozulma var mı diye bakmalısınız. Mümkün bir doğal afette tok tutan kuruyemişler, açlığınızı bir müddet yatıştıracaktır.

2. Bisküvi

Birkaç paket bisküviyi zelzele çantanıza ekleyebilirsiniz. Aile bireylerinin sayısına nazaran, paketli ve ezilmeyen bisküvileri seçilebilir.

Son kullanma tarihine dikkat ederek koyacağınız bisküviler, lifli tercih edilmeli. Lifli bisküviler, tok tutma ve güç verme özelliğine sahip. Çantanın üst kısmında bisküviler yer alırsa ezilme riskleri de ortadan kalkar.

3. Su

Hayati ehemmiyet taşıyan su, kan dolanımını dengelemek, beden işlevlerini denetim etmek için kesinlikle sarsıntı çantasında yer almalı.

Su kaybını önlemek için pet şişe sular zelzele çantasına konmalı. Susuzluktan kaynaklı acı kayıpların yaşanmaması için kişi sayısına nazaran su ekleyebilirsiniz.

4. Meyve suyu

Meyve suyu da su kaybını önlemek için kullanılabilir. Kan şekerini dengeleyecek ve güç verecek meyve suları, sarsıntı sonrası kurtarıcı olabilir.

Bölgede yemek imkanı sağlanana kadar çocuk ve yetişkinler meyve suyuyla birkaç saat tokluk sağlayabilir.

5. Konserve yiyecekler

Depremin tesirini hafifletmek için kesinlikle her konutta zelzele çantası hazır olmalı. Sarsıntı sonrasında çocukların ve yetişkinlerin açlığını gidermek için konserve yiyecekler kullanılabilir.

Konserve yemeklerin son kullanma tarihine de dikkat edilmeli. Konserve barbunya, ton balığı, salata üzere yiyecekler tansiyonu dengeleyecek yarara da sahiptir.

6. Protein barlar

Deprem sonrasındaki endişeye bağlı olarak insanlarda güç kaybı ve tansiyon düşüklüğü yaşanır. Tansiyon ve şeker düşüşünün önüne geçmek için zelzele çantasına protein içeren besinler da ekleyebilirsiniz.

Protein içeren besinlerden paketli ve bar biçiminde olanlar, sarsıntı çantasında kesinlikle olmalı. Kişi sayısına nazaran güç barı veya meyveli gofretler tercih edebilirsiniz.

7. Tahin ve pekmez karışımı

Depremlerden etkilendiğimizde dehşet ve yorgunluk ile vücudun savaşması kelam konusu olur. Bu türlü olduğunda bedene güç veren ve sağlıklı düşünmeyi sağlayan besinler alınması değerli.

Olumsuz anlarda tahin ve pekmez karışımı, bireylere güç verecek bir besin olarak dikkat çeker. Tahin ve pekmez karışımı bilhassa soğuk havalarda beden sıcaklığını korur, birtakım hastalıklara karşı savaşır.

8. Tuzlu krakerler

Tuzlu çubuk kraker üzere paketli eserler, zelzele çantası için hayati eserlerden demek mümkün. Tansiyon düşüklüğüne mahzur olmak için bunlardan yararlanabilirsiniz. Ani acıkma ve kaygı anlarında da çubuk kraker tansiyonu dengelemeye fayda.

Çocukların açlığını bastırmak ve yetişkinlerin tansiyon istikrarını sağlamak için çokça tuzlu çubuk kraker çantalara konulmalı. Uzun ömürlü ve tok tutucu oldukları için zelzele çantalarının vazgeçilmezleri ortasında tuzlu çubuk krakerler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir