Ekonomim yazarı Aktaş: Yabancıların gayrimenkul yatırımı olmasa doğrudan yatırım kalemi neredeyse sıfırlanacak

Ekonomim müellifi Alaattin Aktaş, “Yabancıların gayrimenkul yatırımı olmasa direkt yatırım kalemi neredeyse sıfırlanacak. Üstelik gayrimenkulle gelen dövizin direkt yatırım olmadığı da ortada” sözlerini kullandı.

Türkiye’ye yapılan direkt yatırımlar giderek azalırken, yabancıların gayrimenkul alımı artmaya devam ediyor.Türkiye İktisat Siyasetleri Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) bilgilerine nazaran, yılın birinci 9 ayında gerçekleşen 5,6 milyar net direkt yatırım girişinin yüzde 86’sı gayrimenkul kesimine gitti.

Raporda, direkt yatırımların azaldığı vurgusu yapılarak ““2006 yılı sonrası direkt yabancı yatırım girişlerinin seyri incelendiğinde, 2011 ve 2015 dışında, aşağı taraflı bir eğilim izlediği, net girişlerin de buna paralel olarak yaklaşık 20 milyar dolar seviyesinden 5 milyar doların altına kadar gerilediği gözlenmektedir. 2022’de de sonlu bir artış gözlenmektedir. Direkt yatırım girişleri 2007’de 22 milyar dolar ile tarihi yüksek düzeye yükselmiş fakat, izleyen yıllarda bu ivme korunamamış ve 2020’de 7,8 milyar dolara kadar gerilemiştir”  denilmişti.

TIKLAYIN: Yabancı yatırım girişlerinin yüzde 86’sı gayrimenkul kesimine gitti

Alaattin Aktaş, bugünkü yazısında azalan yatırımlara değinerek, şunları belirtti:

“İnsan ister istemez ‘İyi ki paramızın bedelini düşürdük de yabancı daha kolay ve daha çok gayrimenkul alabilir hale geldi; âlâ ki gayrimenkul alanlara vatandaşlık vermeyi kolaylaştırdık da alım yapanlar çoğaldı”‘diye düşünmeden edemiyor. Yoksa halimiz ne olurdu!

Baksanıza, ödemeler istikrarında direkt yatırım başlığına koyduğumuz ve “Aman ne hoş, yabancının direkt yatırımı devam ediyor” diye övündüğümüz kalemde istikrar nasıl değişmiş…

Artık kabaca direkt yatırım başlığında toplanan her 100 dolarlık döviz girişinin 80 dolar kadarı yabancıların gayrimenkul alımından, 20 doları ise öteki yatırımlardan oluşuyor.

Öyle bir duruma gelindi ki yabancının gayrimenkul alımı olmasa ya da bu formda gelen döviz yatırım sayılmasa direkt yatırım kalemi bu gidişle adeta sıfırlanacak.”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir