Endişe yaratmıştı: Karaçay Deresi’nde ölen balıklar ‘oksijensiz’ kalmış

Toprakkale ilçesine bağlı Kumarlı Mahallesi’nden geçen Karaçay Deresi’ne, kimliği belgisiz kişi ya da şahıslarca kamyonlarla atık lastikler bırakıldı. Mahalleli, bir ay boyunca makûs manzara oluşturan lastiklerin kaldırılmasını istedi.

Harekete geçen Toprakkale Belediyesi grupları, lastikleri iş makineleri ile temizledi. Lakin bu kere derede balık vefatları yaşandı. Geçen yıllarda da benzeri durumun yaşandığı Karaçay Deresi’nde balık ölümlerinin sıhhati da olumsuz etkilemesinden kaygı eden bölge halkı, tedbir alınmasını istedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları tarafından sudan ve meyyit balıklardan alınan numuneler, incelenmek üzere bakanlığın laboratuvarlarına gönderildi.

OKSİJEN ÖLÇÜSÜNDE ANLIK DÜŞME

Osmaniye Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, numuneler üzerine yapılan laboratuvarlar incelemelerinde ölü balık numunelerinde rastgele bir zehirlenme emaresine rastlanılmadığı, su numunesinin de balıkların ömür alanı açısından olağan bedellerde çıktığı belirtildi.

Açıklamada, görülen balık ölümlerinin ani ısı değişiklikleri ve mevsimsel olarak sıcaklıkların artmasından ötürü sudaki oksijen ölçüsünün anlık düşmesinden ötürü gerçekleştiğinin iddia edildiği tabir edildi, yapılan kontrollerde balık vefatlarına sebep olacak rastgele bir aksiliğe rastlanılmadığı kaydedildi.

ÖĞRENCİLER PAKLIK YAPTI

Öte yandan Karaçay Deresi yakınlarında bulunan İbrahim Ergen İlkokulu öğrencileri, müdür Nazlı Sarı ve öğretmenleri nezaretinde bölgede etraf paklığı yaptı.

Karaçay Deresi’nde çocuklar, etraf paklığına dikkat çekmek emeliyle, ‘Karaçay’ımızı pak tutuyoruz’ ismiyle bir çalışma yaptı. Ellerine eldiven takan öğrenciler, atılan çöpleri topladı. Öğrencilerden Davet Uyku Doğan, “Karaçay çok kirliydi, bizler de buradaki çöpleri topladık. Karaçay’ı ve tabiatımızı lütfen pak tutalım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir