Erdoğan ismini vermişti: İsveç, FETÖ davasında adı geçen Bülent Keneş’in iadesi talebini reddetti

İsveç’te yaşayan, FETÖ soruşturması şüphelisi Today’s Zaman’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in Türkiye’ye iadesi talebinin reddedildiği bildirildi.

İsveç Yüksek Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, iade talebinin karşılanması için şüphelinin 1 yıl ya da daha fazla mahpus cezası alması gerektiği ve Keneş için bu koşulun oluşmadığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Kasım’da İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “FETÖ’den İsveç’te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler için büyük ehemmiyet arz ediyor.” sözlerini kullanmıştı.

Today’s Vakit gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Keneş, İsveç’te yaşıyor. Keneş hakkında Türkiye’nin daha evvel yaptığı dört iade talebi de reddedilmişti.

NATO’ya üyelik müracaatında bulunan Finlandiya ve İsveç ile Türkiye ortasında, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Doruğu’nda Türkiye’nin telaşlarını gidermeye yönelik “üçlü muhtıra” imzalanmıştı.

Türkiye ve Macaristan dışında tüm NATO müttefikleri, Finlandiya ve İsveç’in iştirak protokollerini meclisten geçirdi. Ankara, iki ülkenin “aralarına terörle uzaklık koymaları” konusundaki taleplerinin karşılanmaması durumunda Kuzey ülkelerinin NATO üyeliğini desteklemeyeceklerini söylemişti. 

(AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir