Kılıçdaroğlu İddialı Konuştu, Depremzedelere ‘Ücretsiz Ev’ Vadetti

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında tüm depremzedelerin konutlarını fiyatsız yapacaklarını lisana getirdi: ‘Bütün vatandaşlarıma kelamım kelamdır, herkesin anahtarını teslim edeceğiz, 5 kuruş almayacağız.’

TOKİ, depremzedeler için yapacağı konutlarda hak sahiplerinin maliyet üzerinden borçlandırılacağını açıklamıştı. Hak sahiplerine iki yılı ödemesiz, toplam 20 sene faizsiz vade imkanı sağlanacaktı.

AFAD’ın sitesinde yer alan bilgiye nazaran ağır ve orta hasarlı yapıların geri ödeme mühletleri ve faizleri şu formda ⬇️

Kılıçdaroğlu ise Hatay’da yaptığı konuşmada, “İktidar olduğumuzda bütün depremzedelerin meskenlerini yapacağız ve beş kuruş almayacağız, kelamım söz. Esasen almak cürüm. İmar affını çıkaran sen, yer gösteren sen, imzayı atan sen ancak borçlu çıkan depremzede” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Vatandaş diyor ki; ‘Ben sana güvendim. Gittim konutumu aldım, dükkanımı aldım, bana burası mezar oldu.’ Buna ne hakkın var? Bir bina için 23 imza gerekiyor, tamamı kamu yetkilisi imzası.”

“Vatandaşın devlete borcu yok. Lakin devletin vatandaşa borcu var. 418 milyar doları hortumlayanlardan alacaksın parayı, vatandaşa vereceksin.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın raporuna nazaran, zelzele sonrası 11 vilayetteki toplam 717 bin 614 binanın 90 bini acil yıkılacak. Toplam yıkılan bina sayısı ise 18 bin 200.

Rapora nazaran, acil yıkılacak binalardaki konut sayısı 269 bin 51.

11 vilayetteki 77 bin 754 binadaki 231 bin 878 bağımsız kısımla ilgili tespit ise şimdi yok. 

Hasarsız olarak kayıtlara giren bina sayısı 351 bin 426, bağımsız kısım sayısı bir milyon 260 bin 659.

197 bin 825 bina ise az yahut orta hasarlı.

Yine acil yıkılacak, ağır hasarlı ve yıkık ticarethane sayısı 61 bin 890 olurken, emsal durumdaki ahır sayısı 3 bin 809.

Mevcut hükümetin yine inşa süreci için yaptığı planlama ise şöyleydi ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir