Papa Franciscus ikinci kez ameliyat oldu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Lideri Papa Franciscus’ın karnındaki kesiğe bağlı gelişen fıtık münasebetiyle karın duvarına protez yerleştirildi.

Vatikan Basın Ofisinden paylaşılan bilgi notunda, bugün öğlen saatlerinde Roma’daki Gemelli Hastanesi’ne yatan Papa’nın operasyonunun rastgele bir sorun yaşanmadan tamamlandığı ve üç saat sürdüğü bildirildi.

Papa Franciscus’un karnındaki kesiğe bağlı fıtık ameliyatını gerçekleştiren Doktor Sergio Alfieri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Papa, güzel, uyanık durumda. Bana birinci latifesini da ‘üçüncü ameliyatı ne vakit yapıyoruz’ diyerek yaptı.” sözünü kullandı.

Alfieri, Papa’nın 2 sene evvel gerçekleştirilen kalın bağırsak operasyonun akabinde kesi yerinde gelişen fıtığın plastik cerrahi tarafından protez ağ yardımıyla onarıldığını söz etti. 86 yaşındaki Papa’nın düzgünleşme mühletinin 5 ila 7 gün süreceği kaydedildi.

Bu ortada, Papa’nın geçirdiği operasyon nedeniyle 18 Haziran’a kadar tüm etkinliklerinin askıya alındığını belirtildi.

Vatikan’dan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, çarşamba günleri Aziz Petrus Meydanı’nda genel kabul oturumunu yapan Papa’nın, bugünkü oturumun akabinde Gemelli Hastanesine gideceği duyurulmuştu.

Papa’ya burada genel anestezi altında laparatomi ve plastik cerrahi tarafından karın duvarına protez yerleştirilmesi operasyonu yapılacağı açıklanmıştı.

Vatikan’ın açıklamasında, Papa’nın evvelki operasyonuna bağlı karnındaki kesi yerinde gelişen fıtığın, bir müddettir ağrı ve birtakım tıkanıklık bulgularına yol açtığı, bu nedenle operasyonun gerekli hale geldiği tabir edilmişti.

2021’de kalın bağırsak ameliyatı olmuştu

2013’te Katolik Kilisesi’nin 266. Papası olarak seçilen Papa Franciscus’un, gençliğinde geçirdiği enfeksiyon sebebiyle tek akciğeri bulunuyor.

Papa Franciscus, 4 Temmuz 2021’de yeniden tıpkı hastanede kalın bağırsak operasyonu geçirmiş ve 10 gün boyunca hastanede müşahede altında kalmıştı.

Papa, Aralık 2022’de İspanya’nın ABC gazetesine verdiği demeçte, sıhhat gerekçesiyle vazifesini yerine getirememe muhtemelliğine rağmen istifa mektubunu hazır beklettiğini ifade etmişti.

Katoliklerin ruhani lideri, kısa süre önce de bu sefer nefes darlığı şikayetiyle 29 Mart’ta tekrar Gemelli Hastanesine kaldırılmıştı. Burada teneffüs yolu enfeksiyonu sebebiyle tedavi gören Papa Franciscus, 1 Nisan’da taburcu edilmişti.

Papa Franciscus, bir müddettir dizindeki rahatsızlık sebebiyle etkinliklere tekerlekli sandalye ile katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir