Rusya’dan TürkAkım açıklaması!

Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en kıymetli Rus gazı ithalatçılarından biri olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Rusya’nın, TürkAkım doğal gaz boru çizgisi ile bağlandığını anlatan Peskov, ”TürkAkım, gerekmesi halinde kapasite artırmak için değerli bir potansiyele sahiptir.” dedi.

Peskov, Türkiye’nin, Batılı ülkelerden farklı bir duruş sergilediğini ve orta buluculuk yapma imkanlarına sahip olduğunu vurgulayarak, ”Türkiye, ülkemizle devam eden ticari ve ekonomik bağlar açısından ulusal çıkarlarını gözetiyor, Batı’nın yaptırım uygulamalarına katılmadılar. Bu hem Türk halkı hem de ikili bağlarımız açısından yarar sağlıyor.” diye konuştu.

Türkiye ile Rusya ortasındaki gaz sevkiyatları üzerine görüşmelerin devam ettiğini belirten Peskov, ”Çok formatlı iş birlikleri daima temas manasına gelir, bu yüzden Türkiye ile görüşmeye devam ediyoruz ve bunu yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Rus gazına mümkün indirim konusuna da değinen Peskov, doğal gaz ticaretinde global bir konjonktürün bulunduğunu ve herkesin makul sonlar içerisinde bulunduğunu lisana getirdi.

Peskov, Türkiye’de bir doğal gaz merkezi kurulmasına yönelik ayrıntıların da netleştirildiğini anlatarak, ”Detaylar üzerinde çalışılıyor. Burada gazın satışıyla ilgili çok değerli bir kısmın olduğunu biliyoruz. Bu ayrıntılar netleştikçe projenin ana sınırlarını göreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir